Mobil   Site Haritası   Webmail   RSS  
S&B Endüstriyel Mineraller AŞ. den “ Mineral Günleri ” Etkinliği...
12
14
16
18

          Beldemizde faaliyet gösteren S&B Mineraller AŞ., 24 Mayıs 2013 Cuma günü Karabiga Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencilerine Belediyemiz Düğün Salonunda, Endüstriyel Mineraller, insanlara katkıları ve madencilik hakkında bilgilerin yer alacağı " Mineral Günleri " isimli sunum düzenledi.

          Belediye Başkanımız Muzaffer Karataş da katıldığı etkinlikte  bir konuşma yaparak, S&B Mineraller AŞ. ne ve İşletme Müdürü Erkan Keklik’ e, Karabiga Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Öğretmen ve öğrencilerine  teşekkür etti.

          İşletme Müdürü Erkan Keklik, sunum öncesi yaptığı konuşmada, “ Öncelikle herkese hoşgeldiniz demek istiyorum. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde bizlerden desteklerini esirgemeyen  Belediye Başkanımız Sayın Muzaffer Karataş’ a ve belediye çalışanlarına, Okul Müdürümüz Sayın Celal Avcı’ya  ,Bizleri yalnız bırakmayan   ülkemizin ve dünyamızın  geleceği olan göz bebeğimiz öğrenci arkadaşlarımıza teşekürlerimi iletiyorum.

          S&B Endüstriyel Mineraller olarak 1995 ten beri Karabiga da çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Şirketimiz Avrupa Kökenli bir firma olup üyesi olduğu Avrupa Endüstriyel Mineraller Birliğinin de katılımı ile düzenlenen Avrupa Mineral günlerini kutlamak amacı ile sizleri bu etkinliğimize davet ettik.

          2007 den  beri  iki  yılda  bir  çeşitli  aktivitelerle  kutlanan  Avrupa  Mineral  Günlerinin  amacı günlük  hayatımızı  çok  yakından  ilgilendiren  maden sektörü  hakkında  toplumu  bilinçlendirmektir.

          % 70 i  mineral  kaynaklarına  dayanan  Avrupa  imalat  sanayii,  30  milyon  kişiye  iş  sağlamakta  ve  132 miyar  Euro  katma  değer  yaratmaktadır. İlk  yılında 17  ülkede   100’ ün  üzerinde  lokasyonda  30.000  ziyaretçinin  katıldığı  aktivitelerle  kutlanan  Mineral  Günleri,  2011 de  Avrupa'da  21,  Avrupa  dışında  11 ülkede  200’ ün  üzerinde  lokasyonda  kutlandı. 2013   24-26  Mayıs  günlerindeki  etkinlikler  sektörde  yaratıcılık  ve  kaynak  israfını  önlemeye  odaklandı.Yurdumuzda da  özellikle  Avrupa  menşeli  firmaların  etkinlikleri  olmaktadır. Bu  yıl  S&B  Endüstriyel  Mineraller  A.Ş.  Karabiga'da  ilkokul  çocuklarına  YMGV'nin  yayınlarından  olan  "Maden  Nedir?"  adlı  boyama  kitabından  dağıtacak  ve  "Ortak  Mirasımız"  adlı  madenlerin  nasıl  elde  edildiğini,  nerelerde  kullanıldığını  ve  niye  israf  edilmemesi  gerektiğini  anlatan  bir  film  izletecektir.

            Mineral  Günlerinin  destekçileri Avrupa  Komisyonu,  EuSalt (Avrupa Tuz Üreticileri Birliği), AuroGeoSurvey(Avrupa  Jeoloji  Kurumu),  EuroMetaux  (Avrupa  Metaller  Birliği),  Euromines  (Avrupa   Maden  Sanayi  Birliği),   ImaEurope  (Avrupa  Endüstriyel  Mineraller  Birliği),  Cembureau  (Avrupa  Çimento  Birliği)  ve  Avrupa Teknoloji Platformu Doğal kaynakların, insanların yaşamındaki önemi herkes tarafından bilinmektedir. Çağdaş bir yaşam için madencilik faaliyetleri vazgeçilmezdir. Bugün yaşamımızda kullandığımız ürünlerin hemen hemen tamamı madencilik faaliyetlerinin birer sonucudur. Madenler, milyonlarca yılda oluşan ve tüketildiklerinde yenilenemez kaynaklardır ve bulundukları yerlerde işletilirler.

            Ülkemizin refah toplumu olabilmesi için; tüm kaynaklarını verimli bir şekilde değerlendirilmesi ve etkin bir planlama yapması gerektirmektedir. Madenciliğin kritik önemi, madenleri üretip kendi ülke sanayisinde kullanıldığı ve uç ürün üretildiği ölçüde artar. Bunun için de madencilik sektörünün; sanayi, enerji, kimya, tarım ve inşaat gibi diğer sektörlerle entegrasyonu şarttır. Bu noktada yapılması gereken, sağlıklı bir sanayileşme ve madencilik politikasının acilen oluşturulması ve uygulanmasıdır. Bu kalkınma projesi sürdürülebilir kalkınma olmalıdır.

            Sürdürülebilir kalkınma olgusunun merkezinde insanlar yer almaktadır. İnsanlar, doğa ile uyum içerisinde, sağlıklı ve üretken bir yaşam sürdürmek hakkına sahiptir. Bu anlamda sürdürülebilir kalkınma "temel çevresel, sosyal ve ekonomik hizmetlerin, bu hizmetlerin dayandığı ekolojik ve toplumsal sistemlerin varlığını tehdit etmeksizin, herkese sunulabildiği gelişme olarak tanımlanabilir. Sürdürülebilir kalkınma, yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan tüm insanların, mevcut çevresel sınırlar dahilinde, sosyal ve ekonomik gelişmeye adil olarak katılmalarını sağlayabilmek için gerekli olan üretim ve tüketim tarzlarındaki değişimlerle ilgilidir. Bu nedenle de kaynakların bugünkü neslin gereksinimlerini karşılamaları sağlanırken, gelecek kuşakların da kendi gereksinimlerini de yeterince karşılayabilmeleri için olanak sağlamalıdır.

            İçinde bulunduğumuz yüzyılda, çevre faktörü göz ardı edilerek hiçbir ekonomik faaliyet gibi madencilik faaliyetlerinin de yürütülmesi mümkün değildir. Madenciliğin çevreye etkileri yadsınamaz. Ancak; madencilik sektöründe, çevre dostu teknoloji ve yöntemlerin kullanılması, madencilik süreçlerinde ya da sonrasında çevrenin korunmasına ve yenilenmesine yönelik önlemlerin alınması, sektörün gelişimini engellemeyecek, aksine genel anlamda sektörün gelişimine yönelik katkıyı yapacaktır. Bu konuda sektöre büyük görevler düşmektedir. Kar önceliği gözetilerek, çevresel önlemlerden vazgeçilmesi kabul edilemez bir durumdur.

           Diğer taraftan ise çevreyi korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak sadece çevre dostu üretim metodları ile madencilik firmalarına veya sanayi kuruşlarına düşen bir sorumluk değil hepimizin sorumluluğudur. Bizlerde tüketiciler olarak israfı önleyerek ve geri dönüşüm konusunda biliçlenerek çocuklarımıza tertemiz ve yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz” diye konuştu.

           Etkinlikte öğrencilere, meyve suyu, kuru pasta ve "Maden  Nedir?"  adlı  boyama  kitabı hediye edildi. 24.05.2013


HABERLER - S&B Endüstriyel Mineraller AŞ. den “ Mineral Günleri ” Etkinliği...
Okunma Sayısı : 1995

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Dr. Altuğ ÇİÇEKLİYURT Evlendi…
    »    
Şok Market Açıldı...
    »    
Beldemizdeki Konut Yatırımları Hızla Devam Ediyor…
    »    
Geleceğin Sanatçılarını, Çocuk Sanat Atölyesine Bekliyoruz.
    »    
Cenal Elektrik Üretim A.Ş’nin iftar Yemeği…
    »    
Kale Manzara Açıldı…
    »    
Petrol İstasyonu Açılışı Yapıldı…
    »    
Engin Can Lokantası İkinci İşyerini Açtı…
    »    
Beldemizde 10 Kasım Atatürk’ ü Anma Programı Gerçekleştirildi…
    »    
BİM Market Açıldı...
    »    
2017 Yılı Jumbo Karidesi Av Sezonu Açılış Töreni Yapıldı…
    »    
Çiğ Köfteci Sait Açıldı…
    »    
Hacı’nın Yeri Sulu Yemek Salonu Açıldı…
    »    
Engin Can Lokantası Açıldı…
    »    
Pazarbaşı Fast Food Açıldı…
    »    
Poyraz Manav & Şarküteri Açıldı…
    »    
MAVİRA RESTAURANT AÇILDI…
    »    
Çarşı Pazar Açıldı…
    »    
Belediye Başkanımızın Annesi Ayşe KARATAŞ Vefat Etti...
    »    
Karabiga Jandarma Karakol Komutanlığı Yeni İdari Binasında Hizmete Başladı...
    »    
Değerli Büyüğümüz Dr.İbrahim BODUR’ u Kaybettik...
    »    
Kızlar Yarı Finalden Şampiyonluğa Gidiyor…
    »    
Asker Eğlencesi…
    »    
Zeytinlik Mahallesi Hatim Cemiyeti…
    »    
İki Mahallemizde Hatim Cemiyeti Yapıldı…
    »    
Adalar 1 Feribotu Seferlere Başlamıştır…
    »    
New Vitamin Açıldı…
    »    
Zeytinlik Mahallesi Geleneksel Hayır Cemiyeti…
    »    
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 91. Yılı Kutlama Programı
    »    
Karabiga’nın tanıtım fotoğrafları çekildi…
    »    


KARABİGA BELEDİYESİ RESMİ WEB SİTESİ   Tüm Hakları Saklıdır / Karabiga Belediyesi    1