Karabiga Sağlıklı Yaşlanmaya Devam Ediyor…

05 Haziran 2017 Pazartesi 10:00

  Ocak 2016 tarihinden itibaren Belediye Başkanlığımız ve Özel CNK Eğitim Danışmanlık Şirketi ile birlikte  gerçekleştirdiğimiz projeyle Kronik Hastalık Yönetimi ile Sağlıklı  Yaşlılık programı ,70 yaş üstü 300 hastamızın ziyareti ile başlatıldı.Bu hastalardan 142 tanesinde ya ilaç kullanımında yapılan hatalardan ya da yanlış beslenme kaynaklı olarak kronik hastalıklarının doğru yönetilemediği tespit edildi.

   Bu 142 kişi sıkı bir ziyaret programı ile takibe alındı. İlaçları ve kullanım şekilleri değerlendirilerek,günlük hayatları,beslenme ve egzersiz programları  mercek altına alındı.2016 yılı içinde 142 hastamıza toplam 2088 ziyaret gerçekleştirildi.Tansiyon hastalarının ölçülen değerlerinde %90,şeker hastalarımızın şeker ölçüm değerlerinde %75 normal sınırlarda ölçüm sağlandı.Koah hastalarında ise multidisipliner yaklaşım ile ilaçlarının doğru doz,doğru zaman ve doğru metot ile  uygulanması sağlanarak %100 başarı elde edildi.

    2017 yılında da bırakmadık,142 takip hastasını 172’ye çıkardık. Daha çok yaşlımıza dokunmayı amaçlayarak 4 ay gibi bir sürede 678 ziyaret gerçekleştirdik. Birçok hastanın yıllardan beri kullandığı ve artık etkisini yitirmiş ilaçları ilgili uzman hekimlere hastaların yönlendirilmesi ile değiştirttik. Birden fazla kronik hastalığı olan yaşlılarımızın hayati organlarını(kalp-damar,göz,böbrek vs.) koruma amaçlı sürekli ilaçların doğru kullanımı,hastalıklara göre beslenme ve yaşa uygun egzersiz eğitimleri verildi.Doğru beslenme şekliyle 6 kişi toplam 55,1 kg verdi.Amaç beldemizde yaşayan yaşlılarımızın sağlıklı yaşlılık geçirmesini sağlamaktı.Bunuda bu proje ile sağladığımızı onların belirttiği memnuniyetlerden anlıyoruz.Ne diyoruz.Karabiga’da  sağlıklı yaşalanmaya devam…


Karabiga Sağlıklı Yaşlanmaya Devam Ediyor…
 


Benzer Haberler