Mobil   Site Haritası   Webmail   RSS  
Karabiga’ da Aile Hekiminiz Kim? Öğrenin...
30 Kasım 1999 Salı 00:00
12
14
16
18

 

                    Karabiga Aile Sağlığı Merkezinde hizmet veren iki doktorumuzdan;

Aile Hekimi Dr. Handan SÜMER : Zeytinlik Mahallesi, Ulucami Mahallesi, Değirmencik Köyü ve Aksaz Köyü, ( Telefon: 354 18 98)

Aile Hekimi Dr. Erdal DOĞAN      : Yalı Mahallesi, Örtülüce Köyü ve Çakırlı Köyü halkına hizmet  verecek.         ( Telefon: 354 11 44 )

Aile Hekimi sorgulaması için ►TIKLAYINIZ...
 
 
ÇANAKKALE İLİ AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMASI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI
 
 
1)  Aile Hekiminin Tanımı
Bireylerin  ve  aile fertlerinin ikamet yerlerinin yakınlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunan, ilk başvuracakları, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis,  tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Bakanlığın öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabipleridir.
2)  Aile Sağlığı Elemanı
Aile hekimi ile birlikte hizmet veren, sözleşmeli çalıştırılan veya Bakanlıkça görevlendirilen hemşire, ebe, sağlık memuruna denir.
3)  Aile Sağlığı Merkezi
Bir veya daha fazla aile hekimi ile aile sağlığı elemanlarınca aile hekimliği hizmetinin verildiği sağlık kuruluşuna denir.
4) Toplum Sağlığı Merkezi.       
Bölgesinde  yaşayan toplumun sağlığını geliştirmeyi ve korumayı ön plana alarak sağlıkla ilgili risk ve sorunları belirleyen, bu sorunları gidermek için planlama yapan ve bu planları uygulayan, uygulatan; birinci basamak koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini müdürlüğün sevk ve idaresinde organize eden, bu hizmetlerin verimli şekilde sunulmasını izleyen, değerlendiren ve destekleyen, bölgesinde bulunan sağlık kuruluşları ile diğer kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlayan sağlık kuruluşuna tolum sağlığı merkezi denir.
5)  Aile hekimleri sağlık ocaklarında mı görev yapacak?
 
Aile hekimleri isterlerse sağlık ocaklarında çalışabileceklerdir. İstemeleri  halinde de kamu mekanları dışında bir yerde hizmet verebileceklerdir.
 
6) Kişiler Aile Hekimlerini nasıl seçecekler?
 
Aile Hekimliği uygulamasına geçilen yerlerde, kişilerin birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için aile hekimlerine kaydolması şarttır. Kişilerin aile hekimlerine ilk kaydı, aile hekimliği uygulamalarına yeni geçilen illerde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ikamet ettikleri bölge göz önünde bulundurularak yapılır. Aile Hekimliği uygulamalarının olduğu bir il’e ikamet amacıyla yeni gelen kişiler bölgelerinde bulunan aile hekimlerinden istedikleri bir aile hekimine kayıt yaptırırlar. Kayıt yaptırmamışlarsa ilk ev halkı tespitinde tespit edilirler ve il sağlık müdürlüğü tarafından kendine kayıtlı kişi sayısı en az olan yakın konumdaki aile hekiminden başlanarak kayıtları yapılır.
 
7) Sürekli ikamet ettiği bölgeden uzakta olan bir kişi sağlık sorunu ile karşılaşırsa ne yapacak?
 
Sürekli ikamet ettiği ilden uzakta kalacak kişi veya geçici süre ile Türkiye’de ikamet edecek olan kişi, zorunlu durumlarda kendisine yakın konumdaki bir aile hekiminden kayıt yaptırmaksızın sağlık hizmeti alır veya hastaneye sevk edilir.. Aile hekimi bu durumdaki kişiler için herhangi bir ücret talep edemez.
 
8)Gezici sağlık hizmeti nedir?
 
Aile hekimi kendisine bağlı yerleşim birimlerinden sağlık hizmeti ulaşımının  zor olduğu belde, köy, mezra, uzak mahalleler ve benzeri yerleşim yerleri için gezici sağlık hizmeti verir.
Aile hekimlerinin gezici sağlık hizmeti sunacakları bölgelerdeki yerleşim birimlerine bir plan dâhilinde periyodik aralıklarla ulaşmaları ve hizmet vermeleri esastır. Gezici sağlık hizmetine ilişkin planlama; coğrafi durum, iklim ve ulaşım şartları ile kendisine bağlı yerleşim birimlerinin sayısı dikkate alınarak yapılır.
 
9) Gezici sağlık hizmeti alan kişiler başka bir aile hekimin kayıt olabilir mi?
Gezici sağlık hizmeti verilen yerlerde oturan kişiler, gezici sağlık hizmeti almak üzere başka bir aile hekimine kayıt olamazlar. Ancak, başka bir aile hekimine kayıt olmak isterler ise, kayıt oldukları aile hekiminin aile sağlığı biriminden hizmet alırlar. Bu durumda, kayıt olunan yeni aile hekimi, o kişi veya kişiler için gezici sağlık hizmeti vermek ile yükümlü tutulmaz.
10)  Aile hekimliği pilot uygulama kanunu ne getirecektir?
 Aile  hekimliği  hizmetleri ücretsizdir.Pilot  uygulamanın yapıldığı yerlerde hastanelere aile hekiminden şu an sevk almadan gidebileceklerdir.
11)  T.C. kimlik numarasının aile hekimliği sistemindeki önemi nedir?
Vatandaşlarımızın Aile hekimliği hizmetlerinden yararlanabilmesi için T.C.Kimlik Numarası  olması zorunludur.Hekimler bilgisayar sistemine T.C. Kimlik Numaraları ile gireceğinden, nüfus kağıdı olmayan vatandaşlarımızın bir an önce nüfus kağıtlarını çıkartıp, T.C.Kimlik Numaralarını almaları gerekmektedir.
12)  Acil durumlarda ne yapacağım?
Acil durumlarda bulunduğunuz yerdeki en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. 112 Acil Hizmetler 24 saat hizmet vermeye devam edecektir.
13)  Seyahat sırasında rahatsızlandığımda ne yapacağım ?
En yakın yerdeki Aile Sağlığı Merkezinden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Bu durumda sizden ve ailenizden ücret talep  edilmeyecektir.
14)  Aile hekinin izinli yada hasta olduğunda ne yapacağım?
Aile Hekiminiz uzun süre yerinde olmadığında,  yerine kimin hizmet vereceğini Aile Sağlığı Merkezinde ilan edilecektir. Eğer aile hekiminiz grup halinde diğer hekimlerle birlikte çalışıyorsa onların arasından belirlenen bir aile hekimi size yardımcı olacaktır.
15)  Sürekli kullandığım ilaçları aile hekimi yazabilecek mi ? ilaçlarımı nasıl alacağım?
Raporlu olduğunuz sürece kronik hastalık ilaçlarınız Aile Hekiminiz tarafından yazılacaktır. Ancak rapor süreniz sona ermeden Aile Hekimine başvurarak hastahaneden rapor almanızı sağlamalısınız.Aile Hekiminizin reçete ettiği ilaçları, eczanelerden eskiden temin ettiğiniz gibi temin edebileceksiniz.
16)  Ailem Çanakkale  dışında oturuyor. Ben sadece okumak için buradayım.Hastalandığım zaman nereye başvuracağım?
Öncelikle herhangi bir aile hekimine kayıtlı olup olmadığınızı öğrenmelisiniz.Eğer kaydınız yosa öğrenim süresi boyunca uzun bir zaman ailenizin yanında olmadığınız için eğitim gördüğünüz bölgeye en yakın Aile Hekimine kayıt olabileceğiniz gibi, ikamet ettiğiniz adresin bağlı bulunduğu Aile Hekimine ziyaretçi olarak da muayene olabilirsiniz.Bunun yanı sıra üniversite öğrencisi iseniz Mediko-Sosyal biriminden de yararlanabilirsiniz.
17)  Aile hekimine her türlü sağlık sorunumu danışabilir miyim ?
Aile Hekiminize,  aile planlamasından çocuk bakımına, aşı uygulamalarından sağlıklı beslenmeye ve bulaşıcı hastalıklara kadar yardım almak ve danışmak istediğiniz her konuda başvurabilirsiniz
 18)  Aile hekimliği hizmetinden kimler yararlanabilir ?
Aile Hekimliği Uygulamasında sağlık güvencesi aranmayacaktır. Yani HERKES Aile hekiminden yararlanabilir.
 19)  Aile hekimini değiştirebilir miyim?
Bulunduğunuz bölge içinde kalmak şartı ile aile hekiminizi seçme ve değiştirme hakkına sahip olabileceksiniz.Uygulama başladıktan üç ay sonra kişiler isterlerse Aile Hekimlerini serbestçe değiştirme hakkına sahip olacaklardır.Bunun için bir form doldurmak ve seçtiğiniz hekimin onay vermesi yeterlidir.Başka bir ilçeye taşındığınızda bu durumu aile hekiminize bildirmelisiniz ve hekiminizden alacağınız formlarla yeni taşındığınız bölgedeki aile hekimini seçerek kayıt yaptırmalısınız
  20)  Aile Hekimliğinde ödeme sistemi nasıl olacak?
 Muayene ve müdahale işlemleri, kişinin  sosyal güvence durumlarına bakılmaksızın    ÜCRETSİZ verilmektedir.
  21)Aile Hekimimi nasıl öğrenebilirim?
Sağlık Bakanlığı´nın internet sitesinden Aile Hekimim kim bölümünü tıklayıp, TC kimlik numaranızı yazarak öğrenebilirsiniz.       
  22)   Aile Hekimimden şikayetim varsa kime başvurmalıyım?
 İllerde il sağlık müdürlüklerine. İlçelerde Toplum Sağlığı Merkezlerine başvuruda bulunabilirler.
  23)   Aile hekimliğinde  eşler farklı Aile hekim’lerini seçebilecek mi? Böyle bir durum sıkıntı yaratmaz mı? Çocukların durumu ne olacak ?
 
 Kişilerin İstediği Aile hekimini seçmesi esastır.Çocuklar ebeveynlerinin tercih ettiği Aile hekimine kaydettirilebilecektir.18 yaşından küçük tüm çocuklar ebebeynlerinin tercih ettiği Aile hekimine kaydedilecektir.
  24)  Herhangi bir Aile Hekimine kaydım yok,Ne yapmalıyım?
Eğer herhangi bir Aile Hekimine kaydınız yok ise ikamet ettiğiniz bölgeye hizmet veren Aile Hekimine başvurup kaydınızı yaptırmalısınız.Kayıt için sadece T.C. kimlik numaranız yeterlidir.
                                                                                                                                               22.07.2010

 


Karabiga’ da Aile Hekiminiz Kim? Öğrenin...
Okunma Sayısı : 1612

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Dr. Altuğ ÇİÇEKLİYURT Evlendi…
    »    
Şok Market Açıldı...
    »    
Beldemizdeki Konut Yatırımları Hızla Devam Ediyor…
    »    
Geleceğin Sanatçılarını, Çocuk Sanat Atölyesine Bekliyoruz.
    »    
Cenal Elektrik Üretim A.Ş’nin iftar Yemeği…
    »    
Kale Manzara Açıldı…
    »    
Petrol İstasyonu Açılışı Yapıldı…
    »    
Engin Can Lokantası İkinci İşyerini Açtı…
    »    
Beldemizde 10 Kasım Atatürk’ ü Anma Programı Gerçekleştirildi…
    »    
BİM Market Açıldı...
    »    
2017 Yılı Jumbo Karidesi Av Sezonu Açılış Töreni Yapıldı…
    »    
Çiğ Köfteci Sait Açıldı…
    »    
Hacı’nın Yeri Sulu Yemek Salonu Açıldı…
    »    
Engin Can Lokantası Açıldı…
    »    
Pazarbaşı Fast Food Açıldı…
    »    
Poyraz Manav & Şarküteri Açıldı…
    »    
MAVİRA RESTAURANT AÇILDI…
    »    
Çarşı Pazar Açıldı…
    »    
Belediye Başkanımızın Annesi Ayşe KARATAŞ Vefat Etti...
    »    
Karabiga Jandarma Karakol Komutanlığı Yeni İdari Binasında Hizmete Başladı...
    »    
Değerli Büyüğümüz Dr.İbrahim BODUR’ u Kaybettik...
    »    
Kızlar Yarı Finalden Şampiyonluğa Gidiyor…
    »    
Asker Eğlencesi…
    »    
Zeytinlik Mahallesi Hatim Cemiyeti…
    »    
İki Mahallemizde Hatim Cemiyeti Yapıldı…
    »    
Adalar 1 Feribotu Seferlere Başlamıştır…
    »    
New Vitamin Açıldı…
    »    
Zeytinlik Mahallesi Geleneksel Hayır Cemiyeti…
    »    
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 91. Yılı Kutlama Programı
    »    
Karabiga’nın tanıtım fotoğrafları çekildi…
    »    


KARABİGA BELEDİYESİ RESMİ WEB SİTESİ   Tüm Hakları Saklıdır / Karabiga Belediyesi    1