Mobil   Site Haritası   Webmail   RSS  
İşsizlere Müjde!
30 Kasım 1999 Salı 00:00
12
14
16
18

 

        Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü (MEB-ETÖGM), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi           (TOBB-ETÜ) işbirliğiyle düzenlenen Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi kapsamında İşsizliğe çare olacak.
Biga Ticaret ve Sanayi Odası Tunçay YAŞAR yaptığı açıklamada; ‘’Türkiye’de vasıfsız işgücü fazlalığı varken firmalar kaliteli eleman bulma sıkıntısı çekmektedir. Firmaların işe alımlarda talep ettikleri becerilerin adaylarda bulunmaması, işgücü piyasasında yapısal bir işsizlik sorunu yaratmıştır. Bu amaçla, işgücü piyasasında arz-talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmeyi amaçlayan Uzmanlaştırılmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi başlatılmıştır. UMEM veya diğer bir adıyla Beceri’10 projesi, bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliğidir. Projenin tarafları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü (MEB-ETÖGM), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) olup, taraflar arasında bir protokol imzalanmıştır. Proje ile, işsizlere beceri kazandırılarak meslek edindirilmesi, sanayi kuruluşlarının ve işletmelerin nitelikli, yetişmiş işgücü ihtiyacının karşılanması ve Türkiye’de işsizliğin azaltılması amaçlanmıştır diyen Yaşar, proje kapsamında odamızın görevi, işsiz vatandaşlarımızın İŞKUR veri tabanına kayıtlarını yapmak ve Stajyer Talep Formu (Niyet Belgesi) aracılığı ile üyelerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyaçlarının hangi mesleklerde olduğunun tespiti ve ihtiyaç duyulabilecek stajyer sayılarının saptanmasıdır. Sizlerden alınan geri bildirimler neticesinde kurslar en kısa zamanda başlatılacaktır.
 
Kurslar, teorik ve pratik eğitim şeklinde iki aşamadan oluşacaktır. Teorik ve temel uygulama eğitimleri, daha önceden belirlenen ve modernize edilen meslek liselerinde gerçekleştirilecektir. Pratik eğitimler (staj) ise daha evvel talep etmiş olan işyerlerinde gerçekleştirilecektir. Eğitim ve staj süresinin en az 5 ay sürmesi ve staj süresinin de 3-6 ay arasında olması planlanmaktadır. Teorik ve pratik eğitimler süresince İŞKUR tarafından, kursiyerlere günlük 15 TL ödeme yapılması ve ek olarak kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalarının yapılarak, prim giderlerinin ödenmesi ile eğitim maliyetlerinin karşılanması sağlanacaktır. Eğitim ve staj süresi içerisinde işverenlerin sigorta primleri dahil bir gideri söz konusu olmayacaktır. Diğer bir ifade ile, işverenlerimizin istediği becerilerle donatılmış, işyerine adaptasyonu sağlanmış, yetişmiş sertifikalı işçi istihdam etmenin kolaylığından işverenlerimiz faydalandırılacağı gibi, iş öğretme maliyetinden kurtarılmış olunacaktır. Bu proje odamızın da içinde yer aldığı son yılların en önemli projesidir.
 
İşletmeler başarılı kursiyerleri istihdam ettikleri taktirde 1 yıl süreyle ilgili çalışanın sosyal güvenlik primlerinin işveren payı kamu kaynaklarından karşılanacaktır. İlerleyen dönemde belgelendirmenin Ulusal Yeterlilikler çerçevesinde yapılması durumunda istihdam edilen personelin sosyal güvenlik primlerinin işveren payı 1,5 yıl süreyle kamu kaynaklarından karşılanacaktır. Ayrıca, işverenler eğitime alınmasını uygun gördüğü kişileri de İŞKUR’ a kayıt yaptırarak projede yer almasını sağlayabileceklerdir.
 
Bunun yanında, kursu başarı ile bitiren kursiyerlere, Milli Eğitim ve İŞKUR onaylı “Kurs Bitirme Sertifikası” verilecektir. Söz konusu belge, mesleğin niteliğine göre sertifika sahibinin 4857 sayılı İş Kanunun 85’inci maddesi gereğince ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilmesine olanak sağlayacaktır.
 
Projenin 5 yıllık uygulama süreci içerisinde işyeriniz ihtiyaçları dikkate alınarak söz konusu başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca, anlaşılmayan hususlarda Biga TSO’dan bilgi alınabilir.
 
Odamıza kayıtlı tüm üyelerimizi ve işsiz vatandaşlarımızı bu projeden yararlanmaya davet ediyor ve saygılar sunuyorum’’ dedi.
 
 
Kaynak:    http://www.bigacarsambapostasi.com/haberdetay.asp?ID=1246

 

 

Okunma Sayısı : 1119

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Dr. Altuğ ÇİÇEKLİYURT Evlendi…
    »    
Şok Market Açıldı...
    »    
Beldemizdeki Konut Yatırımları Hızla Devam Ediyor…
    »    
Geleceğin Sanatçılarını, Çocuk Sanat Atölyesine Bekliyoruz.
    »    
Cenal Elektrik Üretim A.Ş’nin iftar Yemeği…
    »    
Kale Manzara Açıldı…
    »    
Petrol İstasyonu Açılışı Yapıldı…
    »    
Engin Can Lokantası İkinci İşyerini Açtı…
    »    
Beldemizde 10 Kasım Atatürk’ ü Anma Programı Gerçekleştirildi…
    »    
BİM Market Açıldı...
    »    
2017 Yılı Jumbo Karidesi Av Sezonu Açılış Töreni Yapıldı…
    »    
Çiğ Köfteci Sait Açıldı…
    »    
Hacı’nın Yeri Sulu Yemek Salonu Açıldı…
    »    
Engin Can Lokantası Açıldı…
    »    
Pazarbaşı Fast Food Açıldı…
    »    
Poyraz Manav & Şarküteri Açıldı…
    »    
MAVİRA RESTAURANT AÇILDI…
    »    
Çarşı Pazar Açıldı…
    »    
Belediye Başkanımızın Annesi Ayşe KARATAŞ Vefat Etti...
    »    
Karabiga Jandarma Karakol Komutanlığı Yeni İdari Binasında Hizmete Başladı...
    »    
Değerli Büyüğümüz Dr.İbrahim BODUR’ u Kaybettik...
    »    
Kızlar Yarı Finalden Şampiyonluğa Gidiyor…
    »    
Asker Eğlencesi…
    »    
Zeytinlik Mahallesi Hatim Cemiyeti…
    »    
İki Mahallemizde Hatim Cemiyeti Yapıldı…
    »    
Adalar 1 Feribotu Seferlere Başlamıştır…
    »    
New Vitamin Açıldı…
    »    
Zeytinlik Mahallesi Geleneksel Hayır Cemiyeti…
    »    
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 91. Yılı Kutlama Programı
    »    
Karabiga’nın tanıtım fotoğrafları çekildi…
    »    


KARABİGA BELEDİYESİ RESMİ WEB SİTESİ   Tüm Hakları Saklıdır / Karabiga Belediyesi    1