Mobil   Site Haritası   Webmail   RSS  
Hey Demircioğlu ! Sen Çeltik Nasıl Üretilir Bilir misin ?
30 Kasım 1999 Salı 00:00
12
14
16
18

            Beldemizde “Demircioğlu Çeltik Fabrikası” adıyla ticari faaliyette bulunan ve mülkiyeti halen  babası Samsun’ un Bafra İlçesi Ticaret Borsası Başkanlığını yapan Hayrettin Demircioğlu’ na ait fabrikanın işletmeciliğini yapan Yakup Demircioğlu’ na, bu seneki çeltik hasatlarını satan fakat ödeme günü geçmesine rağmen ürünlerinin bedellerini tahsil edemeyen, Belde ve Bölge çiftçisi bugün Karabiga Demircioğlu Çeltik Fabrikası’ da basın açıklaması ve protesto gösterisi yaptılar. Yerel  basın, STK. temsilcileri, mağdur çiftçi ve yakınlarının yanı sıra Belediye Başkanımız Muzaffer Karataş’ da eşi Emine Karataş ile birlikte protesto gösterisine katılarak destekte bulundular.

            Basın mensuplarına demeç veren Belediye Başkanımız Muzaffer Karataş; “ Çiftçilerimizin alacaklı olduğu meblağlar hiçte küçümsenecek miktarlar değil. Çeltik gibi masrafı bir yana, oldukça zahmetli bir ürünü yetiştirerek emeğini ve sermayesini ortaya koyan, gübre ve mazot gibi ihtiyaçlarını borçlanarak karşılayan emekçi arkadaşlarımız, tahsil edemedikleri alacakları yüzünden zor durumda. Emeklerinin karşılığını alamadıkları gibi,  kendileride borçlarını ödeyemediklerinden çevrelerine karşı mahçup oluyorlar. Bizler “ İşçiye teri kurumadan ücretini veriniz ” diyen bir anlayışın fertleriyiz ama gel gör ki maalesef durum öyle değil. Umarım en kısa zamanda bu sorun çözülür” diye konuştu.

            Jandarmanın geniş güvenlik önlemleri aldığı gösteride, pankart açıp, davul-zurna eşliğinde gösteri yapan çiftçilerin dertleri ortaktı. Jandarmanın gelmesine bile gerek olmadığını belirtip, hiç kimseyle bir sorunlarının olmadığını dile getirdiler. İstedikleri tek şeyin hakları olan paralarını alarak, piyasaya olan borçlarını ödedikten sonra alınlarının akıyla yaşamak olduğunu söyleyen Demircioğlu mağdurlarından Çeşmealtı Köyü sakini Mustafa Şahin söz alarak; “Ben 72 yaşındayım, bu yaşıma kadar adam gibi yaşadım, bundan sonrada öyle yaşamak istiyorum. Ama bu olay bizleri öyle bir duruma düşürdü ki, ben bu yaşımda evimden çıkamaz, alacaklılarımın yüzüne bakamaz oldum. Telefonlarımı bile kapattım, bizleri bu hale getirenler utansın” dedi. Diğer bir çiftçi Mehmet Saruhan ise; “ Bu fabrikanın asıl sahibi aynı zamanda Bafra Ticaret Borsası Başkanı olan Hayrettin Demircioğlu’ dur. Biz ürünlerimizi fabrikayı işleten ve şu anda Karabiga’ yı  terk ederek kaçan, oğlu Yakup Demircioğlu’ na teslim ettik, bunlar baba-oğul beraber iş yapıyorlar, çeklerimizde senetlerimizde Yakup Demircioğlu’ nun imzası var. Bu şahısların Samsun Bafra’ da da yine sahibi oldukları ikinci bir çeltik fabrikaları mevcut. Bizler birkaç alacaklı arkadaşla birlikte, buradan kalkıp ta Bafra’ ya kadar gittik. Oradaki fabrikaları ağzına kadar mal dolu durumda, tam kapasiteyle çalışıyor. Yani bu şahısların battığı yada iflas ettikleri falan yok yapılan olay tamamıyla bir düzmece, alacaklarımızı ödeyebilecek durumdalar ama onlar bunun yerine bizleri oyalamayı seçiyorlar. Yakup Demircioğlu’ nun telefonları kapalı kendisine zaten ulaşamıyoruz, babası Hayrettin Demircioğlu ise her seferinde tamam alacaklarınızı ödeyeceğiz diyor ama lafla peynir gemiside yürümüyor, akaryakıta, gübreye, işçiye olan borçlarımız bu şekilde azalmıyor. Toplam alacağımız yaklaşık 4 milyon TL. bizler hakkımız olan parayı istiyoruz. Buradan sesimizi duyuramazsak, sırada Bafra var bu ayın içinde Bafra’ ya kadar gidip oradada protesto gösterisi yapacağız” dedi.

             Fabrika bahçesinde gerçekleşen protesto gösterisi, yapılan açıklamaların ardından herhangi bir taşkınlık yaşanmadan olaysız dağıldı. 03.03.2012

Haber videosu için lütfen ►TIKLAYINIZ.


HABERLER - Hey Demircioğlu ! Sen Çeltik Nasıl Üretilir Bilir misin ?
Okunma Sayısı : 1630

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Dr. Altuğ ÇİÇEKLİYURT Evlendi…
    »    
Şok Market Açıldı...
    »    
Beldemizdeki Konut Yatırımları Hızla Devam Ediyor…
    »    
Geleceğin Sanatçılarını, Çocuk Sanat Atölyesine Bekliyoruz.
    »    
Cenal Elektrik Üretim A.Ş’nin iftar Yemeği…
    »    
Kale Manzara Açıldı…
    »    
Petrol İstasyonu Açılışı Yapıldı…
    »    
Engin Can Lokantası İkinci İşyerini Açtı…
    »    
Beldemizde 10 Kasım Atatürk’ ü Anma Programı Gerçekleştirildi…
    »    
BİM Market Açıldı...
    »    
2017 Yılı Jumbo Karidesi Av Sezonu Açılış Töreni Yapıldı…
    »    
Çiğ Köfteci Sait Açıldı…
    »    
Hacı’nın Yeri Sulu Yemek Salonu Açıldı…
    »    
Engin Can Lokantası Açıldı…
    »    
Pazarbaşı Fast Food Açıldı…
    »    
Poyraz Manav & Şarküteri Açıldı…
    »    
MAVİRA RESTAURANT AÇILDI…
    »    
Çarşı Pazar Açıldı…
    »    
Belediye Başkanımızın Annesi Ayşe KARATAŞ Vefat Etti...
    »    
Karabiga Jandarma Karakol Komutanlığı Yeni İdari Binasında Hizmete Başladı...
    »    
Değerli Büyüğümüz Dr.İbrahim BODUR’ u Kaybettik...
    »    
Kızlar Yarı Finalden Şampiyonluğa Gidiyor…
    »    
Asker Eğlencesi…
    »    
Zeytinlik Mahallesi Hatim Cemiyeti…
    »    
İki Mahallemizde Hatim Cemiyeti Yapıldı…
    »    
Adalar 1 Feribotu Seferlere Başlamıştır…
    »    
New Vitamin Açıldı…
    »    
Zeytinlik Mahallesi Geleneksel Hayır Cemiyeti…
    »    
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 91. Yılı Kutlama Programı
    »    
Karabiga’nın tanıtım fotoğrafları çekildi…
    »    


KARABİGA BELEDİYESİ RESMİ WEB SİTESİ   Tüm Hakları Saklıdır KARABÄ°GA BELEDÄ°YESÄ°    1