Mobil   Site Haritası   Webmail   RSS  
Almanya’ ya Giderek İncelemelerde Bulunan Heyetimiz Yurda Döndü.
30 Kasım 1999 Salı 00:00
12
14
16
18

          Almanya’nın Rheinhafen bölgesinde Karlsruhe şehrindeki ren nehri kıyısında kurulu bulunan EnBw şirketine ait Rheinhafen enerji santrali tesislerine Karabiga' dan giden heyetimiz incelemelerde bulundu.

          Alarko holding tarafından düzenlenen kömür ile çalışan enerji santrali inceleme gezisine Beldemiz adına Belediye Başkanımız Muzaffer Karataş,Belediye Meclis üyeleri,muhtar ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Alarko Holding adına Enerji Grup Genel Müdürü Adnan Yağmur,Proje Taahhüt Müdürü ve Makine Mühendisi Levent Özmaral,Metalurji Yüksek Mühendisi Özgür Surat, katıldılar.
           1400 dönüm arazi üzerine kurulu bulunan Rheinhafen enerji santrali hakkında santral toplantı salonunda bilgi veren EnBw (Alstom’un yapmış olduğu enerji santralini satın alan firma)
Şirket yetkilisi Jürgen Deuerlein, Alstom Satış ve Pazarlama Müdürü Osman Mustafa tercümanlığında 1960 yıllarının başlarında Organize Sanayi Bölgesinde kurulmaya başlanmış olan kömürlü santralin 30-40 yıl çalıştıktan sonra bazı bölümlerinin aktif olmadığını yeni eklenen santrallerle günümüze kadar getirildiğini söyledi. Mustafa, Alstom tarafından kurulan santralin 7 üniteden oluştuğunu, 8. ünitesinin Alstom ürünleri ile yapımının devam ettiğini tamamlandığında 1500 megavatın üzerinde bir kurulu güce sahip olacağını belirtti. Santralin yüzde 46’lık bir verimlilikle dünyanın en verimli kömür santrali özelliğine sahip çevresel etkiler anlamında hava ve su kirliliğini önleyici her türlü donanımda olduğunu dile getiren Mustafa; “Deuerlein’in sözleriyle soğutma için çektiğimiz havadan çok daha temizlenmiş havayı atmosfere geri veriyoruz. Santralde Alarko’nun istediği gibi Rusya ve Güney Afrika ülkelerinden yüksek kalorili ithal kömür getirtiliyor.Avrupa normlarına uygun üretilen karbodioksidin yüzde 99.9’u filtreler sayesinde emilerek havaya salınımı engelleniyor.Hava arıtma sisteminde tüm sistemlere ilave olarak Türkiye de olmayan DeNOX Sistemi de hava arıtmada kullanılıyor. Tam kapasite olarak çalışan tesiste saatte 300ton/saat kömür tüketiliyor.Bölge halkının santral ile ilgili 24 saat ulaşabileceği ücretsiz şikayet hattı kurduk. Alston bu teknolojiye sahip santrali anahtar teslim olarak komple kurabilecek bir teknik donanıma sahip dünya çapında bir firma ”dedi. Alarko’nun Karabiga’ya kurmak istediği enerji santrali için Alstom firması ile bağlantı kurulduğunu kaydetti.Santralin çevresel etkilerinden sorumlu Olaf Scherer Punge sistemin kurulması hakkında bilgi vererek şunları söyledi; “Ren nehrini de temizleyen enerji santrali Karlsruhe şehrine iş gücü sağladığı gibi modern teknoloji şehri olmasını da sağladı.Yüksek çevresel standartlara ulaşmış tesis peyzaj anlamında çevreye duyarlı bir santral olup Ren nehri kıyısında bulunan tesise gemilerle kömür nakledilir. En çok dikkat ettiğimiz gereken sorun ise rüzgar estiğinde evlere kömür tozu girmemesidir. Yerleşim bölgesine 200 metre mesafede bulunan Karlsruhe şehrinde yaşan 290 bin kişilik nüfusu düşünerek kömür depolama alanına kömürü yukarıdan atmıyoruz.Bu mesafeyi 2 metre ile limitledik. Asansör sistemi kurarak tozun kalkmamasını sağlıyoruz. Ayrıca yağmur suyunu da depolayarak kullanıyoruz. Kömür yığınları sürekli fıskiyelerle ıslatılıyor. Altında su deposu bulunan kömür depolarımız mevcut. 1600 kişinin kurulum aşamasında çalıştığı tesiste şu an 5 vardiya halinde 300 kişi çalıştırıyoruz. Yeni santral tamamlandığında 70 kişi daha çalıştırma imkanına sahip olacağız. Türkiye şartlarında ise 500 kişi çalıştıracağız”.
            

          Alarko Holding enerji grup genel müdürü Adnan Yağmur,mühendislik ve kaliteyi değiştirmeden teknolojiyi Karabiga’ya getireceklerini öncelikli olarak Karabiga halkını santralde çalıştırılmak üzere işe alacaklarını açıkladı.Yağmur,heyetimize tereddütlerinin kafalarında kalmamaları gerektiğini,enerji santraline onay vermedikleri takdirde hep aynı kalacaklarını bu kadar yakına gelerek teknolojiyi ancak koklayarak ve görerek anlayabildiklerini vurguladı.Yağmur heyete“Başımıza dert almayacağız,size de dert sarmayacağız. Burada gördüğünüz teknolojiyi birebir Karabiga’ ya getireceğiz. Gördüklerinizden farklı hiçbir şey olmayacak ve halk istemezse termik santral yatırımında ısrarcı olmayacağız” sözlerine karşılık, inceleme  gezisine katılan heyetimiz; Biz buraya kadar geldik gördük, tecrübelerimizi halkımıza aktaracağız ama sonuçta  onların istekleri doğrultusunda hareket edeceğiz”  diye belirttiler. 26/08/2011


HABERLER - Almanya’ ya Giderek İncelemelerde Bulunan Heyetimiz Yurda Döndü.
Okunma Sayısı : 1663

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası...
    »    
2014-2019 Yılları Son Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi...
    »    
Seninle Gurur Duyduk ALİ SADİ...
    »    
Üniversite Öğrencileri Eğitim Yardımlarını Alabilirler...
    »    
Çanakkale’nin Gezici Müze Tırı Karabiga’da
    »    
Belediyemize TBB’den Vidanjör Desteği…
    »    
KAMUOYUNA DUYURULUR…
    »    
Kapalı Halk Pazarında Bez Torba Dağıtımı Yapıldı...
    »    
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliğimiz..
    »    
Karabiga Belediye Genclikspor: 3 -Küçükkuyu Gençlerbirliği :1
    »    
Yılın Çevre Dostu Belediye Başkanı Ödülü...
    »    
Öğretmenler Günü Kutlaması…
    »    
10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı…
    »    
Karabiga’da Cumhuriyet Bayramı Çoşkuyla Kutlandı…
    »    
EMARÇEB Ekim Ayı Toplantısı Karabiga’da Gerçekleşti…
    »    
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Yürüyüşü…
    »    
Seramik Kursumuz Başlıyor…
    »    
Uyku Hastalıkları Karabiga’da Konuşuldu…
    »    
Alperen Berberoğlunu Tebrik Ediyoruz…
    »    
Çevre Yolumuza Kanallama Çalışması…
    »    
Beldemiz Çeltik Üreticilerine Kurutma Sahası Yapıldı…
    »    
Kemal KILIÇDAROĞLU Beldemizi Ziyaret Etti….
    »    
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Karabiga’ya Geliyor...
    »    
Şeremet Dere ve Harmantepe Deresinde Temizlik…
    »    
2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Başladı…
    »    
Belediyemizden 2018-2019 Öğretim Yılında Yükseköğretim Öğrencilerine Eğitim Yardımı
    »    
Açık Hava Sinema Etkinliklerimize Devam...
    »    
Çocuklar Doyasıya Eğlendi…
    »    
Açık Hava Sinema Etkinliğimiz …
    »    
Yaz Dönemi Futbol Eğitimimiz Sona Eriyor…
    »    


KARABİGA BELEDİYESİ RESMİ WEB SİTESİ   Tüm Hakları Saklıdır / Karabiga Belediyesi    1